
Choć w dzisiejszych czasach coraz częściej korzysta się z dokumentacji elektronicznej, to papier wciąż pozostaje niezastąpiony! Co więcej, to właśnie on odgrywa główną rolę w przypadku wielu ważnych pism, umów czy aktów notarialnych. Niestety nie należy on do materiałów trwałych i jest podatny na rozmaite uszkodzenia. Doskonałym sposobem na rozwiązanie tego problemu jest laminowanie dokumentów! Sprawdź, na czym polega i dlaczego warto je wykorzystać!
Laminowanie dokumentów – na czym polega?
Laminowanie dokumentów to proces, który polega na zabezpieczeniu papieru za pomocą specjalistycznej folii. To doskonała i nowoczesna alternatywa dla tradycyjnych koszulek. Dzięki niej dokument staje się odporny na brud, promieniowanie słoneczne, wilgoć czy środki chemiczne. Co więcej, zwiększa się jego elastyczność oraz odporność na zagniecenia czy rozdarcia!
Dlaczego warto laminować dokumenty?
Laminowanie dokumentów ma wiele zalet. Poza wspomnianą funkcją ochronną wpływa również na ich estetykę. Ułatwia ich bezpieczny transport, przechowywanie i archiwizację. Ponadto, zabezpiecza dokumenty przed niekorzystnym wpływem czasu i zapobiega ich blaknięciu. Doskonale zabezpiecza je również przed niepożądanymi dopiskami, zmianami treści czy fałszerstwem. Warto również zaznaczyć, że laminowanie jest szybkie i proste, dzięki czemu bez problemu wykonasz je w biurze lub w domu.
Metody laminowania dokumentów.
Laminowanie dokumentów wykonuje się na różne sposoby. Najpopularniejszą metodą jest jednak użycie laminatora i specjalnych, foliowych koszulek. Takie rozwiązanie pozwala na szybkie i skuteczne zabezpieczenie papieru o rozmaitym formacie. Nowoczesne urządzenia bez problemu poradzą sobie zarówno z małymi wizytówkami, jak i pokaźnymi arkuszami w formacie A3. Warto zaznaczyć, że poszczególne modele laminatorów mają swoje ograniczenia, które dotyczą np. metody laminowania lub grubości folii, którą są w stanie obsłużyć.
Jaka folia do laminowania dokumentów?
Do laminowania dokumentów wykorzystuje się różne rodzaje folii laminacyjnej. Poszczególne rozwiązania mogą różnić się w zakresie formatu i grubości. Ważnym aspektem jest również powierzchnia, która może być błyszcząca lub matowa. Ta pierwsza zapewnia dokumentom efektowny połysk. Druga doskonale zapobiega powstawaniu odblasków, co może być istotne np. w przypadku fotografowania lub kopiowania zalaminowanego arkusza. Wybierając folię, zwróć również uwagę na to, do jakiej metody laminacji jest ona przeznaczona. Na rynku znajdziesz rozwiązania dedykowane aplikacji na ciepło i na zimno.